Leczenie niepłodności mężczyzn może być skuteczne po poznaniu jej przyczyn. W ich poszukiwaniu, obok w pierwszej kolejności konsultacji ze specjalistą, mogą pomóc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym gabinecie naprotechnologicznym.
Czy badanie nasienia determinuje moją płodność?
Nie. Badanie nasienia jest tyko badaniem pomocniczym.
Po pierwsze - aby było wiarygodne powinno zostać dobrze pobrane tj.po 4-7 dniach abstynencji seksualnej, dostarczone w całości i na czas do laboratorium w odpowiedniej temperaturze.
Aby wyciągnąć odpowiednie wnioski należy wykonać badanie nasienia dwukrotnie.
Jakie badania laboratoryjne powinienem zrobić?
Podstawowe badania hormonalne związane z płodnością mężczyzny to:
- stężenie testosteronu,
- estrogenów,
- LH i FSH,
- prolaktyny
- oraz hormon TSH.
W zależności od obrazu klinicznego i innych chorób mężczyzny diagnostyka laboratoryjna może być poszerzona o:
- białko SHBG,
- poziom przeciwciał przeciwplemnikowych
- morfologia,
- OB,
- CRP,
- badanie ogólne moczu,
- glukoza,
- test tolerancji glukozy z oznaczeniem insuliny,
- lipidogram,
- kreatynina,
- jonogram,
- pełne testy tarczycowe,
- witamina D3
- oraz przeciwciała obecne w innych chorobach autoimmunologicznych.
Diagnostyka laboratoryjna obejmuje również badania bakteriologiczne:
- posiew nasienia,
- posiew moczu,
- wymaz z cewki moczowej.
Czy muszę się badać w kierunku zakażeń, jeśli nie mam objawów chorobowych?
Tak. Badania bakteriologiczne wykonujemy u pacjentów z trudnościami z poczęciem dziecka, ponieważ jednym skutkiem tych zakażeń mogą być zaburzenia płodności. Zakażenia Mycoplazmą, Ureoplazmą , Chlamydią są szczególnie niebezpieczne dla płodności kobiet i mężczyzn, a ich przebieg może być bezobjawowy lub skapoobjawowy.
Jak mogło dojść do tych zakażeń?
Zakażenia zwykle przenoszone są drogą płciową, ale Mycoplasmą i Ureoplasmą można zarazić się korzystając z akwenów wodnych. Dlatego w czasie starań o dziecko nie jest wskazane korzystanie z basenu.
Jeśli mam za wysoki testosteron? Czy to dobrze?
Jeśli stężenie testosteronu przekracza normę laboratoryjną nie oznacza to dobrego zdrowia. Najczęstszą przyczyną jest jego przyjmowanie w celach doppingowych, poprawy sylwetki, siły mięśniowej. Niestety skutkiem przyjmowania testosteronu jest zahamowanie spermatogenezy i niepłodność.
Inna przyczyną podwyższonego testosteronu (i innych hormonów androgenowych) jest wrodzony przerost nadnerczy, który związany jest z blokiem enzymatycznym na drodze produkcji hormonów sterydowych w nadnerczach. W postaci nieklasycznej wrodzonego przerostu nadnerczy jednym z objawów klinicznych może być niepłodność. Mężczyzna, który ma podwyższony testosteron wymaga zatem diagnostyki i leczenia.
Jaki wpływ ma zanieczyszczenie środowiska na moją płodność?
Zanieczyszczenie środowiska ma znaczący wpływ na ludzką płodność. Szczególnie niebezpieczne dla męskiej płodności są substancje naśladujące działanie estrogenów , które mają działanie antyandrogenne. Są to ksenoestrogeny, które rzadko prowadzą do nieodwracalnej niepłodności, ale mogą znacznie wydłużyć czas oczekiwania na dziecko. Ksenoestrogeny należą do grupy związków chemicznych nazywanych EDC -Endocrine Disrupting Chemicals, które zaburzają biosyntezę, metabolizm oraz działanie hormonów. Związki te obecne są powszechnie w pożywieniu, wodzie, powietrzu, mamy z nimi kontakt poprzez kosmetyki i plastiki. Wśród czynników negatywnie wpływających na męską płodność wymienia się:
- ftalany,
- pestycydy,
- metale ciężkie
- i parabeny.