Fakt 1. Naprotechnologia zajmuje się zdrowiem prokreacyjnym kobiet i mężczyzn.
Naprotechnologia oparta jest na badaniach naukowych. W praktyce wykorzystuje najnowsze osiągnięcia ginekologii, endokrynologii i chirurgii. Leczenie oparte jest o precyzyjne zasady i standardy stosowane na całym świecie. Twórcą metody jest dr Thomas Hilgers (USA).
Fakt 2. Leczenie naprotechnologiczne obejmuje szeroki zakres zagadnień (problemów) zdrowia prokreacyjnego.
Naprotechnologia to leczenie niepłodności u kobiety i mężczyzny ale również skuteczne leczenie nawykowych poronień, jak również endometriozy, zespołu policystycznych jajników, torbieli jajników, niedrożności jajowodów i innych. To możliwość dokładnego poznania cyklu płodności dla kobiety oraz leczenia nieprawidłowości związanych ze zdrowiem prokreacyjnym.
Fakt 3. Obserwacja własnego cyklu u kobiety to istotne narzędzie stosowane w naprotechnologii.
Naprotechnologia proponuje ściśle określony model (Model Creightona) obserwacji cyklu płodności. Umożliwia on poznanie fizjologii płodności danej kobiety, rozpoznawanie okresów płodnych i niepłodnych w cyklu oraz odkrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Fakt 4. Obserwacja cyklu wg modelu Creighton daje lekarzom ważne informacje w kontekście procesu leczenia.
Model Creighton określa ściśle zasady obserwacji. Zapisy tego co dzieje się w organizmie kobiety prowadzone są według zasad, których uczy Instruktor Modelu Creighton. Pozwala to każdemu lekarzowi naprotechnologowi dostosować leczenie, jego rodzaj, czy dawki leków do konkretnych momentów cyklu płodności kobiety.
Fakt 5. Naprotechnologia traktuje niepłodność jako stan przewlekły i objaw choroby (chorób) które można wyleczyć.
Diagnostyka skupia się na wykryciu zaburzeń które wpływają na stan zdrowia prokreacyjnego. Poczęcie dziecka odbywa się w konsekwencji leczenia chorób, zaburzeń, niedoborów hormonalnych i innych, które prowadzą do niepłodności.
Fakt 6. Lekarze naprotechnolodzy to cenieni specjaliści.
W Polsce i na świecie jest ich wielu. W Polsce jest aż 48 lekarzy, którzy są jednocześnie konsultantami medycznymi w zakresie naprotechnologii. Należy zaznaczyć, że zdobycie takich kwalifikacji możliwe jest jedynie za granicą. Bardzo często lekarze kształcą się w USA, u dr T. Hilgersa, który jest twórcą metody. Potwierdzeniem wykształcenia w tym kierunku jest certyfikat uzyskany po zdaniu egzaminu. Naprotechnolodzy to specjaliści z zakresu ginekologii, andrologii, chorób wewnętrznych, endokrynologii i innych specjalizacji. Wykaz tych specjalistów, można znaleźć na stronie internetowej: Ogólnopolskiego Centrum Troski o Płodność.
Fakt 7. Naprotechnologia nie jest alternatywą dla in vitro.
Naprotechnologia nie jest dedykowana tylko niepłodności, ale również profilaktyce zaburzeń zdrowia prokreacyjnego. Natomiast w kwestii niepłodności skupia się na leczeniu niedoborów, zaburzeń, które stoją na przeszkodzie zajścia w ciążę. Poczęcie odbywa się zawsze w sposób naturalny. Naprotechnologia nie dopuszcza możliwości sztucznej ingerencji w powstanie człowieka, dlatego nie może być nazwana jako alternata dla zapłodnienia pozaustrojowego.
Fakt 8. Naprotechnologia jest skuteczna.
Skuteczność leczenia niepłodności wynosi:
- 20% do 40% – u par stosujących tylko obserwację cyklu metodą modelu Creighton (w czasie 6-12 miesięcy stosowania metody)
- 50% do 80% – u par stosujących obserwację metodą modelu Creighton i zalecone przez naprotechnologa leczenie medyczne.
Fakt 9. Naprotechnologia daje szanse na naturalne poczęcie. Szanuje godność człowieka.
Naprotechnologię wyróżnia zgodność z naturą i rytmem fizjologicznym płodności u kobiety. Poczęcie dziecka odbywa się w sposób naturalny, w wyniku aktu małżeńskiego. W aspekcie ściśle medycznym chroni to poczęte dziecko przed jakimikolwiek ingerencjami, które mogą skutkować chorobami w wyniku uszkodzenia genomu człowieka znajdującego się na wczesnym etapie rozwoju.
Fakt 10. Naprotechnologia daje szereg korzyści:
- Zakłada indywidualizację metod diagnostyki i leczenia przyczynowego w oparciu o cykl miesiączkowy danej kobiety.
- Stawia na profilaktykę niepłodności kobiecej i męskiej; nie stosuje się metod, które zdrowie prokreacyjne zaburzają i mogą skutkować niepłodnością w przyszłości.
- Skuteczność leczenia zaburzeń zdrowia prokreacyjnego i niepłodności jest wysoka.
- Jest etyczna. Promuje i realizuje moralne zasady dotyczące życia małżeńskiego, poszanowanie godność małżeństwa i poczętego życia.
Oprac. dr n. med. Małgorzata Wolny NFPMC.